Domy pasywne i energooszczędne stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Przede wszystkim dlatego, że ich użytkowanie wiąże się ze znacznym ograniczeniem kosztów, a to przy aktualnych cenach prądu czy gazu, jest niezwykle istotne. Dodatkowo takie domy są ekologiczne i znacznie mniej wpływają na zanieczyszczenie środowiska.

Podstawa domów energooszczędnych

Budowa domów pasywnych wiąże się jednak z szeregiem wymogów, które muszą być spełnione, aby dany budynek rzeczywiście był energooszczędny. Przygotowania do budowy należy więc na początku zacząć od wyboru odpowiedniego projektu, oraz zapoznania się ze wszystkimi regułami i zasadami działania takich domów.

Nie każdy dom musi być jednak od razu całkowicie pasywny. Jest wiele rozwiązań, które można zastosować również przy budowie tradycyjnej. Chodzi tutaj na przykład o system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
To rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne, chociaż już od lat jest stosowane w krajach skandynawskich.

Czym jest rekuperacja?

System wentylacji mechanicznej, czyli inaczej rekuperacja, to instalacja mająca za zadanie stałą wymianę powietrza w budynku. Świeże powietrze nawiewa do środka, a już wykorzystane jest usuwane. Dodatkowo dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń, zużyte powietrze jest odzyskiwane i wykorzystywane do ogrzewania. Dzięki temu można obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 40%.

Rekuperatory są centralnym urządzeniem wykorzystywanym w całej instalacji. Niemniej jednak należy pamiętać o innych elementach systemu, jak chociażby kominy, rury, wywietrzniki czy urządzenia grzewcze, takie jak wymiennik ciepła czy jednostka chłodząca.

Montaż i eksploatacja

Montaż całego systemu najlepiej zlecić profesjonalistom. Rekuperatory mogą być wykorzystywane do instalacji wentylacji w nowych budynkach, oraz w tych już istniejących.

Oczywiście lepszym rozwiązaniem jest projekt instalacji, w domu, który dopiero będzie pobudowany. Znacznie ograniczy to koszty montażu, i ewentualnej wymiany na przykład okien czy kanałów wentylacyjnych.

Rekuperatory mają różną moc, zależną od powierzchni, na której mają działać oraz ich przeznaczenia. Warto więc skorzystać z pomocy doradców, którzy nie tylko przygotują profesjonalny projekt, ale również dobiorą urządzenia, które sprawdzą się w danym budynku.

Rekuperatory posiadają filtry, które podczas eksploatacji instalacji należy stale wymieniać. Standardowo należy to robić co 3 miesiące, chyba że dom znajduje się w bardziej zanieczyszczonej okolicy.