Należy mieć świadomość, że obecnie wybór dobrego wytrawnego wina jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. W sklepach dostępnych jest bowiem mnóstwo świetnych produktów renomowanych producentów. Jakie cechy mają dobre wina wytrawne?

Co dokładnie warto wiedzieć o omawianym rodzaju trunków?

Są one najbardziej wartościowe dla światowego winiarstwa. Godny uwagi jest fakt, że można je wyróżnić na podstawie zawartości cukru. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że praktycznie każdy kraj, który zajmuje się produkcją tych trunków stosuje własne kryteria dotyczące podziału. Przykładowo we Francji uznaje się za wina wytrawne trunki, które w jednym litrze mają od 0 do 4 gramów cukru. Warto wiedzieć, że określone wino będzie wytrawne wtedy, gdy jego kwasowość będzie mniejsza w porównaniu do zawartości cukru minimum o 2 g/l.

Co warto wiedzieć o smaku win wytrawnych?

Należy mieć świadomość, że trunki wytrawne cechują się najbardziej wymagającym smakiem spośród wszystkich rodzajów wina. Jest bowiem nie tylko najmniej słodkie, ale również kwasowe. Ponadto konsument będzie w stanie wyczuć taniny. Oczywiście każde wino będzie zupełnie inaczej smakowało. Bardzo dużo zależy bowiem od szczepu, z którego zostało wyprodukowane. Istotne znaczenie ma również stosunek cukru do kwasowości. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dobre wina z różnych regionów świata będą wytrawne w innym stopniu. W zdecydowanej większości trunków można wyczuć kwasowość i goryczkę.

Wino wytrawne a półwytrawne

Bardzo duża liczba osób często zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w wino wytrawne czy półwytrawne. Należy mieć świadomość, że wspomniane trunki półwytrawne mogą być dla konsumenta łatwiejsze w piciu. Zawierają bowiem w swoim składzie zdecydowanie więcej cukru w porównaniu do win wytrawnych. Godny uwagi jest fakt, że nie zawsze musi tak być. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że za wrażenia smakowe odpowiedzialna jest zawartość alkoholu, pektyn, garbników.

Warto wiedzieć, że mocne wina wytrawne z wyższym poziomem pektyn będą znacznie słodsze od niektórych trunków półwytrawnych dostępnych na rynku. Należy podkreślić, że wina półwytrawne przeważnie mają łagodniejsze taniny. Trzeba zdawać sobie sprawę, że zarówno trunki półwytrawne, jak i wytrawne doskonale pasują do zbliżonych potraw. Konsumenci przeważnie piją wino wytrawne do mięs. Z kolei lekkie wina można bez większego problemu połączyć z lekkimi potrawami. Rekomendowane jest zaopatrywanie się w produkty znanych producentów.