blacha-żaroodporna

W wielu zakładach oraz fabrykach stosuje się potężne kotły przemysłowe. Jednak, aby owe urządzenia okazały się w pełni bezpieczne i funkcjonalne, muszą być zbudowane ze specjalnego, przetestowanego materiału. Mowa tutaj o uniwersalnej stali, która charakteryzuje się odpowiednimi właściwościami.

Blachy żaroodporne i ich zalety

Najlepszymi materiałami do budowy kotłów są oczywiście blachy, które zaskakują sporą odpornością na utlenianie. Stanowią one głównie połączenie stopu żelaza i węgla. Dzięki temu tak chętnie są wykorzystywane w różnych branżach przemysłowych (nie tylko chodzi o energetykę cieplną). W ich składzie nie brakuje pierwiastków, takich jak: nikiel, chrom, krzem, wolfram czy aluminium. Stąd właśnie nie ma obaw, że blachom żaroodpornym zagrozi proces korozji chemicznej (gdy temperatura kotła podskoczy do ponad 500 stopni Celsjusza, na powierzchni materiału pojawi się bardzo zwarta struktura zwana zgorzeliną).

Inne właściwości i zastosowanie

Co ciekawe, blacha żaroodporna, poza radzeniem sobie z wysokimi, piekielnymi temperaturami, potrafi także wytrzymać największe obciążenie mechaniczne. To niezwykle ważna właściwość, która jest możliwa, dzięki odpowiedniej grubości, a także szerokości omawianej w tym tekście stali. Co więcej, owa blacha jest materiałem tak twardym, że nie ma mowy o ryzyku związanym ze ścieraniem. Należy również dodać, że da się ją dość łatwo ciąć i poddawać obróbce na inne, wyszukane sposoby.

Wszystkie powyżej wymienione zalety i właściwości bezpośrednio sprawiają, że blachy żaroodporne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z bardzo wysoką temperaturą (dochodzącą często do kilkuset stopni Celsjusza!). To faktycznie nieprzyjazne środowisko dla człowieka (pracownika danej fabryki i zakładu), dlatego bez blachy żaroodpornej praca zarówno przy piecach przemysłowych, jak i w branży naftowej czy maszynowej, byłaby całkowicie niemożliwa. Tego typu materiał używa się do konstruowania podzespołów silników, aparatury ciśnieniowej i chemicznej, komór spalania, wentylatorów oraz wszelkich osłon termoelementów.

Blachy żaroodporne – podsumowanie

Wiemy już, że takie blachy są doskonałymi materiałami. Właśnie dlatego wykorzystywane są od wielu lat do budowy kotłów przemysłowych oraz innych urządzeń czy skomplikowanych instalacji. Dzięki nim różne gałęzie gospodarki w Polsce rozwijają się i działają prężnie. Nie ma przecież ryzyka, że dojdzie w danej fabryce do awarii pieców, spowodowanej wysoką temperaturą, co z kolei może doprowadzić do wybuchu i pożaru.