Szkolenia BHP online to nowa metoda szkoleń polegająca na szkoleniu na odległość. Liczba i jakość przypadków stosowania tej metody stale rośnie.

Szkolenie BHP online jest innowacyjnym narzędziem e-learningowym, które jest korzystne dla firm, które mają do czynienia z materiałami niebezpiecznymi (np. substancje wybuchowe) lub wykorzystują niebezpieczne materiały robocze (np. narzędzia tnące). Od stycznia 2016 roku firmy te są ustawowo zobowiązane do przeszkolenia swoich pracowników w zakresie prawidłowego postępowania z takimi produktami.

W ten sposób szkolenie BHP online służy jako alternatywa dla szkolenia stacjonarnego. Chociaż szkolenia BHP online są korzystne, Departament Pracy USA zauważył kilka problemów związanych z tego typu szkoleniami.

Na przykład, wykorzystanie słabej jakości filmów wideo może prowadzić do niezadowolenia pracowników z ich programu szkoleniowego w zakresie bezpieczeństwa, a także utrudnić pracownikom przypomnienie sobie ważnych informacji z prezentacji wideo.

Innym problemem jest sposób, w jaki najnowsze osiągnięcia technologiczne umożliwiają udostępnianie filmów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy za pośrednictwem różnych platform mediów społecznościowych, takich jak YouTube czy Facebook.

Chociaż te nowoczesne opcje udostępniania są pod wieloma względami korzystne, stanowią one wyjątkowe wyzwanie, ponieważ ludzie mogą uzyskać dostęp do potencjalnie niewłaściwych lub niedokładnych informacji o zagrożeniach w miejscu pracy, które mogą nie być związane z ich konkretnym miejscem zatrudnienia. Ze względu na te kwestie, szkolenia BHP online muszą wykraczać poza standardowe praktyki, aby były skuteczne i wolne od błędów.

Aby rozwiać te obawy, firmy mogą skorzystać z programu szkoleniowego BHP online, który opiera się na formacie opowieści zamiast typowego wykładu lub prezentacji slajdów, najczęściej spotykanych w szkoleniach online. Programy oparte na opowieściach często odnoszą sukces, ponieważ są zabawne, wciągające, pouczające, zapadające w pamięć i łatwe do zrozumienia.

Te same cechy sprawiają, że programy e-learningowe odnoszą sukces, ponieważ są w stanie przyciągnąć zainteresowanie uczestników szkolenia, jednocześnie oferując przydatne informacje na ważne tematy, takie jak zagrożenia w miejscu pracy. Wykorzystanie historyjek pozwala producentom filmów online dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa stworzyć przyjemne doświadczenie edukacyjne dla swoich pracowników bez poświęcania wysokiej jakości treści.

Firmy szkolące online mogą również skorzystać z programów opartych na opowieściach. Ten rodzaj narzędzia e-learningowego ma wiele zalet, które czynią go atrakcyjną metodą szkoleniową dla osób zajmujących się bezpieczeństwem i higieną pracy, takich jak: długowieczność, dynamiczny charakter, przenośność i możliwość dotarcia do grupy docelowej.