zabezpieczenia antypoślizgowe

Na kursach BHP w zakładach pracy można się dowiedzieć, że śliskie powierzchnie stanowią potencjalne zagrożenie dla człowieka i mogą doprowadzić do groźnych w skutkach wypadków. Przenosząc tego rodzaju dyskusję na warunki domowe, szybko zauważamy, że problem istnieje także w naszej najbliższej okolicy. Czy to pod prysznicem, czy na mokrej podłodze w łazience, na kafelkach kuchennych lub schodach – wszędzie tam czyha ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Szczęśliwie istnieją praktyczne zabezpieczenia antypoślizgowe, które w wymiernym stopniu niwelują tego rodzaju zagrożenia. Zarówno w domu, jak i w swoim miejscu pracy warto zadbać o zabezpieczenie newralgicznych powierzchni, a w tym tekście dokonujemy przeglądu możliwych rozwiązań antypoślizgowych.

Dlaczego warto inwestować w zabezpieczenia antypoślizgowe?

Odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się być oczywista – aby się nie ślizgać. W rzeczywistości w domach, gdzie na co dzień baraszkują małe dzieci lub przebywają osoby starsze oraz dotknięte pewnym stopniem niepełnosprawności, zabezpieczenia antypoślizgowe mogą literalnie ratować nie tylko zdrowie, ale nawet życie. Poza tym panie domów nie muszą się martwić o to, że rozwiązania tego rodzaju zepsują im wygląd podłogi. Nowoczesne technologie, z których są wykonane, zapewniają w pełni dyskretną ochronę. W żadnym wypadku nie uszkadzają również osłanianych powierzchni.

Dodajmy, że większość takich powłok antypoślizgowych nadaje się również do użytku na zewnątrz, ponieważ może wytrzymać ogromne obciążenia, intensywne upały i mróz oraz jest odporna na promieniowanie UV.

Dostępne na rynku rodzaje zabezpieczeń

Do zabezpieczenia niebezpiecznych fragmentów podłoża można używać samoprzylepnych taśm antypoślizgowych. To najłatwiejsze i najtańsze rozwiązanie, ale chociaż są one wykonane z materiałów odpornych na ścieranie, to prędzej czy później zużywają się, a poza tym mogą jednak ingerować w wygląd podłogi. Na podobnej zasadzie działają maty antypoślizgowe, które już przy odrobinie wyobraźni można wkomponować w aranżację przestrzeni mieszkalnej. Dodatkową ich zaletą jest kanałowa struktura, dzięki której nie zbiera się na nich żadna ciecz. Na rynku dostępne są także specjalne spraye antypoślizgowe używane najczęściej w progach wewnątrz pomieszczeń.

Wejdźmy teraz na schody. Niezwykle groźne mogą się okazać zwłaszcza te strome, które pną się wysoko w górę i grożą upadkiem. Można się w tym wypadku zdecydować na zabezpieczenia antypoślizgowe bazujące na technologii kompozytowej. Są one bardzo wytrzymałe oraz łatwe i szybkie w montażu. W każdych warunkach zabezpieczają przed poślizgnięciem. Mogą to być nakładki na krawędzie schodów, a nawet samoprzylepne antypoślizgowe paski fotoluminescencyjne, widoczne w nocy.